Füzérkomlós Községi Önkormányzat

3997 Füzérkomlós Dr. Molnár út 20.
Tel./Fax. + 36-47/340-013

Email:fuzerkomlos@gmail.com

Füzérkomlós

Füzérkomlós

Rövid történeti áttekintés

Füzérkomlós (Komlós) nevét 1270-ben említik először az oklevelek Comlous, Kumlovs néven. Nevét jellegzetes növényéről, a komlóról kapta; régebben Komlósnak hívták a falut. A Komlós patak mellett fekvő Komlós falu a füzéri uradalom tartozéka volt. Komlós földet az uradalom határjárásában is említették, mint nemesek kezén levő területet. A település a tatárjárást követően újra népesült, jellemzően magyar ajkúak lakják mai napig. A falu a Károlyi uradalom része volt, az itt található kőbánya megélhetést és jövőt biztosított az itt élők számára. A bánya a kisvonat végállomását is jelentette, innen szállítottak egészen a Bodrogközig.

Az Árpád-kori település első írásos említése 1270-ből való, amikor V. István a füzéri várral együtt adományba adta. A község területéről előkerült nagyszámú kőeszköz azonban azt bizonyítja, hogy már a kőkorban nagyobb emberi telep lehetett itt. A XV-XVII. század történelmi viharai itt sem kímélték a lakosságot, a XVIII. század elején mindössze 3 család lakta a falut. Az új birtokos, a Károlyi család, betelepítéssel pótolta a hiányzó népességet, akik fakitermeléssel, állattenyésztéssel, földműveléssel és ércbányászattal foglalkoztak. A hegyközi kisvasút megnyitásával (1924) további lehetőség nyílt a fejlődésre. Egykor strandfürdője volt és itt alakult meg a körzet első postahivatala. A település központjában 2006-tól Hegyközi Turisztikai Információs Központ működik.

A település földrajzi elhelyezkedése, adottsága

Füzérkomlós község Borsod-Abaúj-Zemplén megye kistelepülése, a Zemplén hegységben található utifalu. Földrajzi elhelyezkedése a településnek a Pálháza és Hollóháza közötti főútvonal mentén található. A főútvonal a települést átszeli, és Nyíri irányából mellékút csatlakozik hozzá. Füzérkomlós irányából megközelíthető települések még Füzér, Pusztafalu és Filkeháza. A település a busz és gépjármű közlekedés szempontjából csomópontot jelent. Sátoraljaújhelytől 23 km-re fekszik.

Füzérkomlós központjában Turisztikai információs pult működik.

Református templom felújítása történt 2011. évben

A Római Katolikus templom 2014. évben kerül felújításra.

A természet kedvelői végigjárhatják a Nagy-Milic Kék Túra útvonalát, vagy végig kerékpározhatnak a hamarosan elkészülő Kassa-Sárospatak kerékpárúton.

Környezeti állapota:

  • A levegő tiszta, szennyező forrás a körzetben nincs.
  • A zöldfelülettel való ellátottság az országos átlagot lényegesen meghaladja.
  • A település erősségét képezi természeti környezete.

Vadászturizmus

Fehér Szikla Vadászház (www.feherszikla.hu)

Szálláshely, illetve étterme lehetőséget nyújt nagyobb esküvők, keresztelők, ballagások, illetve egyéb rendezvények megtartására.


A Sonta-Szafari Kft. által biztosított zempléni vadászati lehetõség a Zempléni Fehér Szikla Vadászház körül elterülõ 500 hektáros vadasparkban.
 

Falusi vendéglátás

Öreg Bence Vendégház (www.oregbence.hu)

Füzérkomlós közepén, a református templom szomszédságában egy 3 szobás, 20 fős igényesen felújított parasztházban várják kedves vendégeiket.

Piroska Vendégház: (www.piroskavendeg.hu)

A faluközpontban található.

Törökpatak Vendégház

Kisvasút:

A Hegyközi Kisvasút Északkelet-Magyarországon, Sátoraljaújhely, Füzérkomlós és Zemplénagárd térségében működő kisvasút volt. 1980 novemberében felszámolták, forgalmát közútra terelték. A 30. évfordulójára egy mozdonyt helyeztek el Füzérkomlóson. Az MK45-ös dízelmozdony Füzérkomlóson, a Bodrogköz-Hegyköz kisvasút egykori végállomásának a helyén, a település délkeleti szélén van kiállítva. A kisvasút 1924 és 1980 között üzemelt. Ez a román jármű a hegyközi vasút egyetlen megmaradt mozdonya, mely 1980 és 1994 között a nyíregyházi kisvasúton, 1994 és 2010 között pedig a budapesti Gyermekvasúton szolgált.